تبلیغات
عصرهنر WWW.ASREHONAR.NET - با حضور «تورج اصلانی» جلسه نقد و بررسی فیلم سینمایی «جینگو» برگزار شد
تاریخ : چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 | ساعت 21 و 57 دقیقه و 40 ثانیه | نویسنده : عصرهنر

هنگامه قاضیانی: برای تورج اصلانی به شدت احترام قائلم

سعید ابراهیمی‌فر: تورج اصلانی من را عاشق سینما کرد

 

به گزارش عصرهنر به نقل از روابط عمومی فیلم «جینگو » با حضور «تورج اصلانی» جلسه نقد و بررسی فیلم سینمایی «جینگو» برگزار شد

«تورج اصلانی» کارگردان فیلم سینمایی «جینگو» گفت: بعد از تولید «جینگو» شب که به خانه می روم برای من آرامشی می آورد؛ چون حداقل کاری که توانستم انجام دهم و خدمتی که به سینمای ایران بکنم این است که بازیگران جوان و بااستعداد بی ادعایی را در این فیلم کشف کردم.

فیلم سینمایی «جینگو» (روایت معلق) اولین ساخته بلند «تورج اصلانی» با حضور این فیلمبردار تجربه‌گرای سینمای ایران، «هنگامه قاضیانی»، «سعید ابراهیمی‌فر»، «سیاوش درخشی»، جمعی از سینماگران ایرانی، تعدادی از عوامل «جینگو» و علاقمندان به سینما، به همت باشگاه «فیلم اندیشه» ساعت 18 روز سه‌شنبه 30 اردیبهشت ماه جاری در فرهنگسرای اندیشه تهران به نمایش در‌آمد و با حضور «مازیار میری ارشاد» و «محمدرضا مقدسیان» به عنوان منتقد، جلسه نقد و بررسی این فیلم برگزار شد.

تورج اصلانی در مورد دغدغه ساخت فیلم سینمایی «جینگو» گفت: در واقع این اتفاق مربوط به شرایطی است که در آن قرار گرفته بودم، آن موقع که من وارد سینما شدم با جوانهای نزدیک خودم خیلی در ارتباط بودم؛ فکر می کنم در این شرایط، نسل جوان را خوب می شناسم. به آنها نزدیک شدم، آرزوها، رؤیاها و درماندگی‌هایشان را خوب می فهمم. در یک شهر 20 میلیونی که خیلی جوان داریم و خیلی از جوانهای ما با انگیزه های بسیار بی هدفی زندگی می کنند. در واقع انگیزه دارند ولی سیبل مشخصی نیست. این پرسه زنی جوانها را دوست داشتم که به تصویر بکشم. پر از ایده و خلاقیت هستند ولی مسیری نیست که بتواند آنها را خوب هدایت کند. و خودکشی هایی که این جوانها در خودشان ایجاد می کنند و تشکل هایی که شکل می دهند و احتمالا منجر به خروجی هایی می شود. ما در این شهر جمعهایی بین جوانهایمان داریم وقتی جوانی از خانه اش بیرون می رود احتمال دارد که پدر و مادرش نگرانش بشوند که این ساعت کجا می رود؟ چه کار می کند؟ و با کی در ارتباط است؟

وی همچنین گفت: این نگرانی های خانواده های این جوانهاست و من خواستم که یک جورهایی دفاع کنم از جوانهایی که انگشت اتهام از خانواده به سمت آنها شروع می شود تا اجتماعی که در آن زندگی می کنند، متهم می دانند جوانی را که هیچ راهکاری برایش در نظر نگرفتند و فقط توقع دارند که یک ایده آلیست باشد و این در شرایطی است که همه چیز نابسامان است.

اصلانی در ادامه تأکید کرد: در این شرایط من احساس نزدیکی به این نسل می کنم برایشان قصه های زیادی دارم و تنها «جینگو» نیست که درباره جوانها می سازم قطعا درباره جوانها بیشتر خواهم ساخت؛ «جینگو» یک تست، اتود و یک تجربه است ولی ادامه خواهد داشت. نسل خودم را خوب می شناسم و دغدغه ها، بن بستها و دیوارهایشان را می دانم و آسمان کم ستاره و بی سیاره شان را هم خوب می شناسم و سعی می کنم درباره شان بیشتر قصه بگویم.

 منتقد سینما در مورد استفاده از اِلمان پل صدر در فیلم سینمایی «جینگو» گفت: وقتی فیلمی از یکسری عناصر و اِلمانهای شهری استفاده می کند آنهم در شهری مثل تهران که سال به سال رنگ و روی آن عوض می شود؛ طبیعی است که این خطر را به جان خریده است. من باور نمی کنم آقای اصلانی به این موضوع فکر نکرده باشد، قطعا به آن فکر کرده است و می دانسته که این اتفاق می‌افتد. کسانی که در سالهایی که این فیلم ساخته شده است اگر 30 سال دیگر هم این فیلم را ببینند احتمالا یکسری از این عناصر و چیزهایی را به خاطر می آورند. و اگر ما 15، 20 سال دیگر این فیلم را ببینیم ممکن است برای ما خیلی تداعی معانی بکند فقط صحبت از اِلمانهای شهری نیست و این خرده قصه هایی که ما لابلای ماجرا شاهدش هستیم همه نشانه های بارزی از این دوران و زمانه است. به نظرم برای مفصل صحبت کردم در مورد این فیلم بایستی بیش از یکبار آن را دید.

«تورج اصلانی» در مورد استفاده از نشانه ها در فیلم «جینگو» گفت: «جینگو» از نشانه هایی در این شهر استفاده کرده است که اگر خطری در فاصله زمانی برایش باشد؛ من این خطر را نمی بینم قطعاً همه شما دوست دارید اولین فیلمی که از اتوبوس دو طبقه در تهران ساخته شده است را ببینید. یا کسی دوست نداشته باشد که اولین ریل راه آهنی را که در میدان راه آهن تهران زدند این تصویر را ببیند. برای من «جینگو» در چهار سال گذشته یک نشانه هایی دارد که پل صدر یکی از آنهاست که اگر در آینده نوه من این فیلم را ببینید می گوید که اولین پل طبقاتی که در تهران زدند چه پلی است. به نظر من هر فیلمی که از این نشانه های تحولات روز بهره مند بشود یک جورهایی به تاریخ می پیوندد. قدمت می گیرد ولی دموده نمی شود. و این نشانه ها باعث می شود که ارجاعات تاریخی به آن صورت گیرد.

هنگامه قاضیانی بازیگر سینمای ایران در مورد بازی در فیلم سینمایی «جینگو» گفت: برای تورج اصلانی به شدت احترام قائلم برای راهی که از کردستان تا تهران پیموده و مرزهای جغرافیایی که طی کرده و زمین را برای خودش گشت زده است. در این کار از طرف ایشان برای سرزمینش ایران عشقی وجود داشت و دغدغه هایی که در ذهنش بود چون آنزمانی بود که می توانست ایران را ترک کند و این کار را نکرد و ترجیح داد به جای ترک کردن ایران در کشورش بماند. موضوعی که برای من جذاب بود پرداخت، پردازش و برشی از زندگی آقایان بود؛ چون ما مدتهاست که با فمنیسم به شدت اشتباهی که در فیلمسازی سینمای ایران داریم روبرو هستیم و حالم را دارد خراب می کند و اصلا کار درستی نیست، در این فیلم یکبار به مردها هم نگاه شد. دغدغه های این فیلم باعث شد که پای این کار بایستم.         

 وی در ادامه اظهار داشت: حضور در این فیلم، احترام به سینماگری بود که ایران را ترک نکرد، برایم مهم این بود

که تورج اصلانی می توانست از ایران برود ولی ماند و فیلم ساخت. در این فیلم مشکلاتی همچون دزدیدن مینی بوس و پیکان و لباس های فیلم برایمان پیش آمد ولی تورج اصلانی به همه انرژی می داد. «جینگو» مثل نوزادی است که تازه متولد شده است و من این فیلم را خیلی دوست دارم. «جینگو» تلنگری است که ما زنها به مردها نگاه کنیم و یا مردها به خودشان نگاه کنند و این فیلم را ببینند تا شاید آرام بگیرند.    

سعید ابراهیمی‌فر در مورد تجربه بازی در فیلم سینمایی «جینگو» گفت: این فیلم فیلمنامه نداشت و شیوه ای که تورج اصلانی انتخاب کرده بود هم نگران کننده بود و هم اینکه ما یه خورده راحت بودیم و این همان شیوه ای  بود که من دوست داشتم. من دوست داشتم دیالوگهایی که بین و من و سیاوش ردو بدل می شود انگار که اولین بار است که گفته می شود و حس طبیعی بودن را داشته باشد و الان که فیلم را برای بار سوم می بینم دقت می کنم که همان حس طبیعی بدون، کمابیش درآمده است و کاملا می شود این کاراکتر را باور کرد.

وی همچنین گفت: اگر در نمایشهای دیگر این فیلم، دیدید که شاهد «جینگو»ی دیگری هستید اصلا تعجب نکنید چون قرار است که تورج اصلانی با این فیلم همین کار را بکند و قرار است که ورسیونهای مختلف از این فیلم را در یکسال آینده مونتاژ بکند و جاهای مختلف نمایش بدهد و از فیدبکی که از تماشاگر خودش می گیرد استفاده کند.   

مازیار میری ارشاد در ادامه جلسه نقد و بررسی فیلم سینمایی «جینگو» گفت: صحبتهایی که آقای ابراهیمی‌فر مطرح کردند در واقع یکی از ویژگی سینمای تجربی هم همین است و می تواند نسخه های متعددی از این فیلم ساخته شود. به اسم دوم فیلم «روایت معلق» توجه بکنید در تمام این فیلم به لحاظ فرم بصری هم ما شاهد هستیم که شخصیتها همه اش در حال تعلیق هستند و همه اش پا در هوا هستند. بخشی از دغدغه ای را که فکر می کنم آقای اصلانی در مورد نسلی که در موردشان فیلم ساخته است و این پا در هوایی و بلاتکلیفی شان را هم در فرم بصری این فیلم و هم در اسم دوم این فیلم شاهد هستیم.      

سعید ابراهیمی‌فر در ادامه گفت: من چون این نوع سینما را دوست دارم آماده کمک به ساختن این گونه آثار هستم. در 30 سالی که در سینما هستم سه فیلم بیشتر نساخته ام و در این چند سال گذشته بیشتر کار تلویزیونی و ویدئویی انجام داده ام، من که رشته مهندسی را ول کردم و سینما خواندم به خاطر اینکه عاشق سینما شدم، در این چند سال گذشته در واقع کار کردن سینمایی برایم یک عادت شده بود؛ کاری که تورج اصلانی سر ساختن فیلم «جینگو» با من کرد و با پلانهایی که می گرفت؛ این بود که با کار زیبایی که انجام داد من را دوباره عاشق سینما کرد و از ایشان ممنون هستم.

سیاوش درخشی در مورد بازی در فیلم سینمایی «جینگو» گفت: حضور در کنار چنین عواملی برای من افتخار است و شاید برای من اتفاق نیفتد، تورج اصلانی می توانست با دوستانی که در میان بازیگران مطرح سینمای ایران دارد از آنها دعوت کند و در این فیلم بازی کنند و این اعتماد را به من کرد و این اتفاق برای من افتاد و از ایشان خیلی ممنون هستم و از همه کسانی که در این فیلم از جمله؛ آقای ابراهیمی‌فر، خانم قاضیانی، برادران اصلانی و خود تورج اصلانی تشکر می کنم.

«تورج اصلانی» در پایان نشست نمایش فیلم سینمایی «جینگو» گفت: فیلم «جینگو» با همه سردی ها و گرمی ها و ناملایمتی ها و بارها شکست خوردن و بارها سینه خیز رفتن و دوباره بلندشدن، وقتی بعد از تولید «جینگو» شب که به خانه می روم برای من آرامشی می آورد؛ چون حداقل کاری که فکر می کنم خودم توانستم انجام دهم و خدمتی که به سینمای ایران بکنم این است که بازیگران جوان و بااستعداد بی ادعایی که می توانند به سینمای رئالیست و اجتماعی کمک بکنند را در این فیلم کشف کردم. امیدوارم سیاوش درخشی، اشکان یغمایی، الهه خادمی، آرش خوش‌خلق، امیرحسین بهزاد افشار و بچه های نسل جدیدی که در این فیلم بودند و توانمندی آنها را دیدید که بازیگرانی که بدون فیلمنامه چگونه می توانند کار کنند. و در برابر دوربین این آرامشی را که دارند و باوری که ایجاد می کنند من فکر می کنم خدمتی به سینماست. ورود این بازیگران را غنیمت بدانیم و از آنها استقبال کنیم برای اینکه سینما از این حالت شوهای مقطعی که بعضی وقتها بازیگران ما دارند فاصله بگیریم. بازیگران بی ادعایی پشت درهای سینمای هستند که «جینگو» حداقل درش به روی تعدادی از این استعدادها باز کرد. امیدوارم این استعدادها حمایت شوند و کارهای دیگری از آنها ببینیم.         

بعد از پایان جلسه نقد و بررسی فیلم سینمایی «جینگو»، مسئولان باشگاه «فیلم اندیشه» فرهنگسرای اندیشه تهران، به منظور تقدیر از عوامل این فیلم، هدایایی به رسم یادبود اهدا کردند


طبقه بندی: خبر،
برچسب ها: عصرهنر، تورج اصلانی، فیلم جینگو، هنگامه قاضیانی، مازیار میری ارشاد، سعید ابراهیمی‌فر، سیاوش درخشی،

  • قیمت سکه
  • قالب پرشین بلاگ
  • ضایعات