تبلیغات
عصرهنر WWW.ASREHONAR.NET - هفتمین جشن انجمن منتقدان هم برگزارشد
تاریخ : شنبه 28 دی 1392 | ساعت 22 و 52 دقیقه و 25 ثانیه | نویسنده : عصرهنر

امیر افشارفتوحی

جایگاه نقد در سینمای ایران اگرچه بخاطر عدم کنترل روی ورود برخی که ناآشنا به این مهم هستند متزلزل به نظر می رسد ؛ اما بزرگان عرصه نقد و حضور موثرشان در رسانه های مکتوب بیانگر زنده و پویا بودن هنر نقد در کشوراست .

 به گفته بزرگی نقد نویسی هنرمندانه ترین بخش در عرصه سینماست . و انجمن منتقدان که توسط آکادمی داوری خود ریزبینانه فعالیت یکساله سینماگران را ارزیابی می کند، همه ساله با برگزاری جشن انجمن و اعلام برترین ها به زعم خود ، نیز در راستای پویایی این هنر گام موثری بر می دارد .

امسال ، هفتمین جشن انجمن منتقدان با مدیریت علی علایی در حالی برگزار شد که اختتامیه جشنواره جام جم نیز در صدا و سیما در حال برگزاری بود . جشنواره ای که با حضور آثار تلویزیونی برخی کشور ها شکل و شمایل بین المللی داشت ؛ اما از این سو جشن انجمن منتقدان که اعتبارش را از حضور سینماگران بنامی چون مسعود کیمیایی ، حمید مدرسی، فرزاد موتمن ، احمد طالبی نژاد، کامبوزیا پرتوی، فرامرز قریبیان، مازیار میری، علیرضا غفاری، کیومرث پوراحمد، محمد مهدی عسگرپور، فرشته طائرپور، مهناز افشار، عبدالله اسفندیاری، محمد بزرگ نیا، مسعود مهرابی، علیرضا زرین دست و بزرگان دیگر عرصه سینما گرفته نشان از اهمیت آن داشت .

با وجودی که در این جشن لوح انجمن و هدایای فرهنگی به برگزیدگان داده شد و خبری از جوایز آنچنانی نبود ، اما همه برگزیدگان این جایزه را بهترین و بزرگترین جایزه ای قلمداد کردند که تا کنون گرفته اند . حضور هنرمندان عرصه سینما در این جشن که جایگاه خود را در بین سینماگران به عنوان رویداد مهم سینمایی باز کرده است و حرفهایی که روی سن گفتند همه و همه حکایت از موقعیت نقد و منتقد در بین آنان دارد و برخلاف نظر برخی ، دوستی بین این دوقشر را به نمایش گذاشت .

با همه این اوصاف شاید به این دلیل که برگزیدگان جشنواره مطبوعات سینمایی هم در کنار این جشن معرفی شدند مراسم به نظر باریتمی کند برگزار شد و برخلاف نظر عزیزی که روی سن گفتند منتقدین ریتم را نمی شناسند این ریتم کند نشانه نا آشنا بودن منتقدان با مقوله ریتم نیست بلکه باید ریتم کند مراسم را به این حساب بگذاریم که برگزارکنندگان جشن از استقبال گسترده هنرمندان استفاده بهینه بردند تا حرفهای ناگفته را به گوش همگان برسانند .

به نظر می رسد در جشن بعدی که فکر می کنم خرداد سال آینده برگزارشود دوستانمان در جهت ایجاد ریتم بهتر در جشن برنامه ریزی کنند تا ثابت کنیم منتقد سینما به اجمال با تمام اصول و تکنیک سینما آشنایی دارد و به همین دلیل کسی که ریتم را نمی شناسد در جرگه منتقدان نیز قرار نمی گیرد .
طبقه بندی: نقد ، یادداشت ، تحلیل،
برچسب ها: عصرهنر، امیرافشارفتوحی، هفتمین جشن انجمن منتقدان،

  • قیمت سکه
  • قالب پرشین بلاگ
  • ضایعات