تبلیغات
عصرهنر WWW.ASREHONAR.NET - نقد سریال دودکش
تاریخ : شنبه 12 مرداد 1392 | ساعت 17 و 31 دقیقه و 53 ثانیه | نویسنده : عصرهنر

امیر افشارفتوحی

سریال « دودکش » داستان دو خانواده است ،که زندگی ساده‌ای دارند و یک قالیشویی را اداره می‌کنند، اما هر بار ماجراها و مسایلی برای آنها اتفاق می‌افتد و برخلاف روال معمول سریال های ماه مبارک رمضان که حدودا 30 دقیقه ای هستند در 26 قسمت 45 دقیقه ای تهیه شده است .

« دودکش »  براساس نوع اتفاقات طراحی شده توسط نویسنده اثر ، در قالبی طنز ارائه می شود و محمد حسین لطیفی نیز فارغ از این موضوع طبق روال همیشگی آثارش زندگی شخصیت های داستان را از منظر خودش و با ظرافت نگاه می کند . او همانند آثار قبلی اش زندگی را جدی می گیرد و در همین تناقض جدی و طنز است که شخصیت های « دودکش » شکل می گیرند و اگر چه خاطره بد فیلم ضعیف « پاریس تا پاریس » او هنوز در خاطره مخاطب هست ، اما کارنامه کاری اش آنچنان غنی هست که  بیش از هر چیزی سریال « دودکش » را به اعتبار کارگردان خوش ذوقش محمد حسین لطیفی بشناسیم و در تیتراژی که با قلم او  آغاز می شود بر این موضوع صحه گذاشته شده است  و البته نوید این که مخاطب با اثری قابل قبول روبرو است .

قصه دودکش برشی از زندگی دو خانواده را به تصویر می کشد که کدورت ایجاد شده بین مردهای دو خانواده که منجر به کل کل آنان شده است باعث می شود مشکلات یکدیگر را در ابتدا نبینند ولی اتفاقات پیش  بینی نشده قصه که از نکات مثبت فیلمنامه برزو نیک نژاد است که سیاهی ها همانند دودی که از دودکش خارج می شود ، از اطراف آدمهای قصه محو می شوند ، تا همدیگر را بهتر ببینند و به کمک هم بیایند . و این قصه با شخصیت های ساده دلش نیاز به لودگی ندارد تا مخاطب را بخنداند بلکه روایت شیرین آن است که برای مخاطب دلپذیر است . در واقع تمام شخصیت های « دودکش » از ضمیر کودکانه خود در جهت جذاب شدن قصه بهره می برند که همین عامل طنز آن را متفاوت کرده است .

فیروز و بهروز دو شخصیت چاق و لاغر استن لورل و الیور هاردی را تداعی می کنند و در این میان بهروز مدام اشتباه می کند که رفتارهای او در تقابل با شخصیت جدی و عصبی فیروز موقعیت های طنز شیرینی را به وجود می آورد .

بازی هومن برق نورد در نقش فیروز شاید با بازی کارهای قبلی اش تفاوتی ندارد اما نوع اتفاقات و هدایت محمدحسین لطیفی و نوع گریم ، او را تا حدی متفاوت نشان می دهد و در راستای شخصیت طراحی شده فیروز پیش می رود . بازی هومن برق نورد تلفیقی از شخصیت لات منش اشک ها و لبخند ها و دزد و زورگوی ساختمان پزشکان است با این تفاوت که بخش خانواده دوستی و احساسی این شخصیت ها در « دودکش » قالب شده و همین ظرفیت ، فیروز را محبوب کرده است . در مقابل امیرحسین رستمی نیز با توجه به این که خود را تکرار کرده است ، اما جنس بازی اش مقبول مخاطب است و احمق بودن کاراکتر بهروز  را بخوبی به نمایش می گذارد . او بعد از هر خرابکاری بجای این که سرش را پایین بیندازد به بالا و به جای نامعلومی خیره می شود گویی درتفکر است تا اشتباه خود را در ذهنش حلاجی کند که این نوع ایفای نقش ، شخصیت بهروز را جذاب کرده است .

نقش نصرت نیز به نظر فقط برای پر کردن فضای قصه طراحی شده و کل کل او با فیروز برای پیشبرد قصه در مقابل کنش هایی که توسط بهروز ایجاد می شود مهم به نظر نمی آید اگر چه در قضاوت این مورد خاص زیاد پا فشاری ندارم چرا که در زمان نگارش این مطلب 9 قسمت از این سریال پخش شده و تا اینجا کاراکتر نصرت در حد معرفی شخصیت نمود داشته است با این توضیح که بهنام تشکر نسبت به نقش های قبلی اش انتظار ها را برآورده نمی کند و بازی متفاوتی ارائه نمی دهد .

سیما تیرانداز که ستاره این سریال است متفاوت ظاهر می شود و نقش زنی ساده دل که عاشق همسرش هست و در کارها به او کمک می کند را بدرستی ایفا می کند و شخصیت عفت را بخوبی معرفی می نماید .

شاید اگر قضاوت درباره بازیگران این سریال را نسبت به کارگردانی و فیلمنامه ، سرلوحه این مقال قرار دادم نشان از اهمیت قصه و کار محمد حسین لطیفی دارد . چرا که قصه ساده و بی غل و غش«دودکش» نیاز به چنین بازیگرانی دارد و به نظر انتخاب بازیگران حتی شخصیت های فرعی مانند  خواهر فیروز و همسر نصرت با بازی نگارعابدی و همچنین عالیه با بازی خوب الناز حبیبی نیز به درستی نشان از دقت  کارگردان اثر دارد ، تا جمع خانوادگی ای را به تصویر بکشد که برای مخاطب ملموس هستند . زندگی ای که پیش از این ، شاید فقط در سریال « وضعیت سفید » به کارگردانی حمید نعمت الله و فیلم « مهمان مامان » مهرجویی شاهد بوده ایم . و زمانی که با چنین سبک روایتی روبرو می شویم طبعا کارگردانی متفاوتی را می طلبد که در کارنامه لطیفی هم پیش از این در ژانر دفاع مقدس ، با فیلم « روز سوم » به ثبت رسیده است .

اضافه شدن جواد عزتی در نقش یک روحانی به جمع بازیگران این سریال قطعا اتفاقات « دود کش » را شیرین تر خواهد کرد . اما برای قضاوت درباره کلیت سریال  باید تا پایان پخش آن صبرکرد .


طبقه بندی: نقد ، یادداشت ، تحلیل،
برچسب ها: عصرهنر، امیرافشارفتوحی، سریال دودکش، محمد حسین لطیفی، سید رضا حسینی، نوید خداشناس، هومن برق نورد، بهنام تشکر، امیرحسین رستمی، سیما تیرانداز، نگار عابدی، الناز حبیبی، جواد عزتی، محمدرضا شیرخانلو، یاس نوروزی، رونیکا محمدی، نصرت میرعظیمی،

  • قیمت سکه
  • قالب پرشین بلاگ
  • ضایعات