تبلیغات
عصرهنر WWW.ASREHONAR.NET - گزارش سریال دود کش به کارگردانی محمد حسین لطیفی
تاریخ : شنبه 15 تیر 1392 | ساعت 16 و 04 دقیقه و 34 ثانیه | نویسنده : عصرهنر

اگر دودکشی باشد ، همدیگر را خیلی خوب خواهیم دید

گزارش از بهنازوفایی وحدت

دراوج خبرهای داغ تولیدات تلویزیون به مناسبت ماه مبارک رمضان متوجه شدم گروه های مختلفی مشغول هستند تا کارخود را به ماه مبارک برسانند . دراین میان به سراغ گروهی می روم که حدود پنج ماه است مشغول به تصویربرداری قصه  دو خانواده هستند ،که زندگی ساده‌ای دارند و یک قالیشویی را اداره می‌کنند، اما هر بار ماجراها و مسایلی برای آنها اتفاق می‌افتد و داستان سریال دودکش را تشکیل می‌دهد  ، که برخلاف روال معمول سریال های ماه مبارک رمضان که حدودا 30 دقیقه ای هستند در 26 قسمت 45 دقیقه ای تهیه می شود .

در راه خبر کار او را مطالعه می کنم تا با عواملش آشنا شوم  بازیگرانی چون هومن برق نورد، بهنام تشکر، امیرحسین رستمی، سیما تیرانداز، نگار عابدی، الناز حبیبی، جواد عزتی،محمدرضا شیرخانلو، یاس نوروزی، رونیکا محمدی، نصرت میرعظیمی، سید رضا حسینی و نوید خداشناس بازیگران این سریال هستند . دیگر عوامل پشت دوربین دودکش هم عبارتند از: تهیه‌کننده زینب تقوایی، نویسنده و دستیار اول کارگردان بروز نیک نژاد، دستیار دوم کارگردان داود زادق آبادی، منشی صحنه محمد حسین گلفشان، برنامه ریز امیر لطیفی، مدیر تصویربرداری ابراهیم غفوری، تصویربردار مهدی امیری، عکاس مهدیه لطیفی، مدیر نورپردازی رضا شیان، گروه تصویربرداری امیر امیری، آنگینه عیسائیان، حمیدرضا زارعی، مجتبی توکلی، صدابردار امیر حاتمی، نادر تاج آبادی، سعید زند، فرزین زند، تدوین امیر شیبان خاقانی، صداگذار سید علیرضا علویان، طراح صحنه و لباس محسن نوروزی، حجت آوینی، فرشته آلوسی، شاهین مصیبی، مهدی ابراهیمی، ارغوان سخاوی، مدیر تولید محمد صادق آذین، مدیر تدارکات افشین رئوف، گروه تدارکات مهدی شهبازی، مصطفی روشن روان، جواد نوریان، ابوالفضل غلامی، مجتبی آژنگ، حمل و نقل حسین خسروانی، خسین قاسمی ،محمد نجفی، عباس زینعلی وسینماموبیل فنی حمید رضا نوروزی است.

ولی قبل از این اسامی چیزی که بیشتر جلب نظر می کند نام سریال یعنی « دودکش » است نامی که قطعا با ذهنیت لطیفی بار معنایی دارد . درست مانند فیلم عینک دودی که ظاهرا ربطی به فیلم نداشت ولی او با انتخاب آن اسم می خواهد بگوید همه از پشت عینک دودی همدیگر را می بینند و با برداشتن آن زندگی ها شیرین می شود به کارگاه قالیشویی ، لوکیشن‌ ثابت این سریال می رسم ، که در باغی واقع در پشت موزه حیاط وحش دارآباد ، برای این سریال باز سازی شده است این بار لطیفی به دنبال سوژه ای رفته که عین زندگی است و با سادگی تمام وفادار به اصل زندگی قشر متوسط جامعه امروز است .

کنار کارگردان و پشت مانیتور می ایستم لطیفی معتقد است کاری متفاوت ارائه می شود که قرار نیست در آن به زور مردم را بخندانند و به سمت لودگی بروند .

او با اشاره به فیلم « مهمان مامان » می گوید : در این کار مهرجویی با داستان خاصی  روبرو نیستیم و زندگی به معنای واقعی در آن جاریست.در این سریال هم تلاش شده پایمان را یکجوری جای پای اساتید بگذاریم ،در آن موقع هم معتقد بودم آقای مهرجویی کارسختی ساخته است و فکر می کنم « دودوکش » هم سختی های خاص خودش را دارد .

متوجه شدم  تا شرایط برای تصویربرداری سکانس بعد  آماده شود می توانم به گپ با کارگردان ادامه دهم . 

 محمدحسین لطیقی : فقط ناخدای این کشتی هستم

او می گوید :  از زمانی که با مدیران تلویزیون قرار گذاشتیم این کار را کلید بزنیم، عهد و پیمان بستیم زندگی بسازیم و مردم را با خودشان مواجه کنیم، این سریال بی پیرایه و قصه آنچنانی ندارد و قرار است با نشان دادن زندگی شخصیت ها مخاطب را جذب کنیم .بنابراین ما قصه پر پیچ و خمی نداریم و به‌دنبال ایجاد لحظاتی هستیم که همه‌مان به نوعی تجربه‌اش را داریم و دودکش روی آنها دقیق می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه تمام هم وغم خود و گروهش این است که « دودکش » را در اوج سادگی کار کنند درباره قصه آن گفت : « دودکش » ماجرای زندگی دو خانواده است که فامیلیتی هم با هم دارند و زندگی و چالش و پیچش های زندگی آنها به تصویر کشیده می شود . درواقع مشکلات روزمره ای که با توجه به فقر موجود برای قشر متوسط رو به پایین بوجود می آید به تصویر کشیده می شود .

لطیفی درجواب این سئوال که داستان قالیشویی و ماجرای دوحانواده با نام « دودکش » چه سنخیتی دارد گفت : معتقدم ما در یک فضای پر از دود هستیم و اگر دودکشی باشد ، همدیگر را خیلی خوب خواهیم دید، همدیگر را دوست خواهیم داشت و به هم محبت خواهیم کرد. این عنوان همانند خود قصه خیلی ساده است و از طرفی کمی حالت مفرح و طنز را در خود دارد.

وی که حدود پنج ماه است مشغول ساخت این سریال است در پایان گفت : همیشه گفته ام مردم نباید فکر کنند که   این کار را لطیفی ساخته است ، بلکه همه عوامل در ساخت و تولید دخیل بودند . از بچه های خدمات گرفته تا تصویربردار ، صدابردار و غیره آنها این کارراساخته اند و فقط ناخدایی این کشتی را به من دادند . شرایط کار خیلی سخت بود و ممنونم از همه عوامل مخصوصا بازیگران که توانستند اینقدر خوب با شرایط کار کنار بیایند .

ماجرای رفتن به بیمارستان

گروه تصویر دو دوربین را متناسب با دکوپاژ پلان 2 از سکانس 673در محوطه کوچه ، جلوی قالی شویی آماده می کنند .

حاج آقا با بازی جوادعزتی  جلوی درب قالی شویی می ایستد و در حال پیاده شدن از موتور قصد برداشتن کلاه ایمنی را از سر خود دارد که همزمان عالیه با بازی الناز حبیبی ، با لباس دانشگاه با عجله از درب قالی شویی خارج می شود . دوربین اول حاج آقا را در قاب خود دارد و دوربین دوم عالیه را می گیرد ، که به محض خروج حاجی را پشت درب می بیند .

حاج آقا به عالبه سلام می دهد و عالیه نیز پاسخ او را می دهد . حاج آقا که قصد دارد بابت یکی از فرش هایی که برای شستن به آنجا آورده مطلبی را به آقا فیروز بگوید سراغش را می گیرد .

عالیه در جواب می گوید : نیستش رفته بیمارستان .

حاجی : بلا دور ان شاء الله ، طوری شدن ؟

عالیه تا نام پسر فیروز را می آورد حاجی مهلت نداده نشانی بیمارستان را می خواهد که عالیه می گوید: منم همونجا می رم ، بریم .

حاجی که دست و پایش را گم کرده است به بهانه این که بک کلاه ایمنی بیشتر ندارد به عالیه می گوید : البته این موتور راکب دو نفر هست اما من یک کلاه ایمنی بیشتر ندارم . شما با تاکسی تشریف ببرید ، من در پی شما می آیم .

عالیه به سمت حیابان می رود تا تاکسی بگیرد و حاجی نیز در پی او عازم بیمارستان می شود .

هومن برق نبرد که نقش فیروز را  دراین سریال بازی می کند سرپرست خانواده است که قالی شویی دارد . او اختلاف سلیقه ای با دوستش که هم شوهر خواهرش است و هم  برادر زنش  دارد و به همین دلیل بین آن دو برخوردهایی صورت می گیرد که ماجراهای شیرینی از زندگی این دو خانواده را به نمایش می گذارد .

جواد عزتی : سعی کردم نقش متفاوتی ایفا کنم

جواد عزتی از بازیگران مستعدی است که این روزها در سریال « دود کش » با لطیفی همکاری دارد او با اشاره به این که از اول کار قرار بوده با این گروه همکاری داشته باشد می گوید : همه چیز دست به دست هم داد تا دیرتر وارد این سریال شوم

وی که پیش از این نقش متفاوتی در فیلم سینمایی « طلا و مس » ایفا کرده است برای دومین بار در نفش روحانی ظاهر می شود در بار شخصیتی که ایفا می کند توضیح می دهد : نقش امام جماعت یکی از محله های تهران را بازی می کنم که اتفاقات دو خانواده اصلی این سریال در آن محله روی می دهد و با این شخصیت روحانی نیز تعاملی هم دارند .

عزتی در خصوص دو نقش روحانی در فیلم « طلا و مس » و این سریال معتقد است شخصیت ها و رویکردشان با هم فرق دارد و سعی می کنم برای دومین بار که می خواهم چنین نقشی را بازی کنم حتما نقش متفاوتی ایفا کنم .

بگو مگوی کارگر با کارفرما

گروه فنی در همان بیرون قالیشویی  تجهیزات را برای گرفتن سکانس بعدی فراهم می کنند در این سکانس قرار است بگو مگوی کارگر با کارفرما به تصویر کشیده شود .

هوشنگ ، کارگر قالیشویی با بازی مجتبی میرعظیمی جلوی درب قالیشویی ایستاده و با موبایل به همسرش که امشب مراسم عروسی شان است می گوید ، نگران نباشد و با پول برمی گردد .

دراین زمان وانت حامل فیروز  با بازی هومن برق نورد و نصرت که نقش آن را بهنام تشکر ایفا می کند جلوی درب قالیشویی می ایستد و هردو پیاده می شوند . دوربین یک هوشنگ را در قاب خود دارد و در دوربین دوم وانت و سرنشینان آن نشان داده می شوند .

فیروز بعد از پیاده شدن از وانت به هوشنگ می گوید: صاحب عروسی اینجا چه کار می کنی؟

 هوشنگ در جواب می گوید : صاحب عروسی یا صاحب عزا ؟

و فیروز به طنز می گوید : خیل حب ، صاحب عزا اینجا چه کار می کنی ؟

هوشنگ که برای گرفتن طلبش به قالیشویی آمده است با داد و فریاد می خواهد حقش را بگیرد و فیروز می خواهد او را ساکت کند تا آبرویشان جلوی همسایه ها نرود . و از طرف دیگر نصرت نیز با این دیالوگ که شما را با هم تنها می گذارم در می رود و وارد قالیشویی می شود .

فیروز که سعی دارد هوشنگ را ساکت کند به او دلداری می دهد که نگران نباشد اگر پول جور نشد شام عروسی را تهیه می کند

زینب تقوایی:به لطف خدا کاربرای پخش در ایام رمضان آماده می شود

زینب تقوایی در اولین تجربه تهیه کنندگی خود در سریال سازی درباره پروژه « دودکش » می گوید : پیش تولید کار از آذرماه آغاز شد و بهمن ماه کلید زدیم و تا الان که در خدمت هستم روزهای پایانی کار را پیش رو داریم و فکر می کنم زمان چاپ گزارش تولید این پروژه به پایان رسیده باشد .

وی معتقد است با تمام مشکلاتی که وجود داشت الحمدالله بخوبی پیش رفتیم و تا اینجای

کار راضی بودم و امیدوارم مخاطبان هم ازدیدن آن لذت ببرند .

این تهیه کننده درباره تعدد لوکیشن های این سریال می گوید : روی انتخاب لوکیشن ها حساسیت زیادی داشتیم چون  برای همه گروه مهم بود که قاب تصویری ای که می خواستیم بسته شود کجا باشد . بنابراین هم تعدد لوکیشن و هم انتخاب سختی داشتیم . خیلی جاها ساخته شده از جمله لوکیشن اصلی ما قالیشویی که در این باغ ساخته شده است .

او ادامه داد :  دلیل بازسازی لوکیشن اصلی ، بیرون از محدوده شهر بودن قالیشویی ها است و بیشتر با فضای سوله سرو کار داشتیم در صورتی که می خواستیم در کار فضای زندگی و طراوت را به مخاطب ارائه دهیم .

تقوایی با اشاره به این که مدیران تصمیم بر پخش این سریال در ایام ماه مبارک رمضان گرفته اند و از نیمه راه حال وهوای ماه رمضانی به کار داده شده و ان شاء الله، به لطف خدا این کاربرای پخش از شبکه اول سیما در ایام رمضان آماده می شود .  

بگو مگوی کارگر با کارفرما از زاویه ای دیگر

دوربین از داخل حیاط فیروز را که بیرون کنار وانت ایستاده است را در قاب خود دارد و فقط دیالوگ های فیروز که با هوشنگ صخبت می کند و به او وعده می دهد که نگران پولش نباشد و شام عروسی را تامین می کند .

 بهنام تشکر : همه کاره و هیچ کاره ام

بهنام تشکرازدیگربازیگران این سریال است که بازی او در ساختمان پزشکان هنوز در یادهاست . او که در ژانر کمدی توانسته بخوبی بدرخشد در سریال دودکش نقش نصرت را ایفا می کند . وی نقش خود را این گونه توصیف می کند : شخصیتی که به من محول شده قرار است خیلی کارها بکند ولی همیشه مایه دردسر است و یکجورایی همه کاره و هیچ کاره است . فیروز حواهرمن رو گرفته است و خواهر فیروز من رو گرفته است . در قالیشویی شراکتی ندارم و فقط فامیلیم .

وی ادامه می دهد : نصرت رابطه خوبی با برادرخانمش یا شوهر خواهرش ندارد و فکر های بزرگ دارد که هیچگاه نمی تواند به آنها جامع عمل بپوشاند .

   الناز حبیبی : عالیه هر کمکی می کند تا سربار نباشد

الناز حبیبی که پس از پیتزا محلوط دومین کار طنزش را تجربه می کند ، پیش از این در کارهای جدی حضور داشته است و از سال 1378 و از سن 9 سالگی سابقه بازیگری را با کارگردانانی چون عیاری ، سیروس مقدم ،سهیلی زاده ، جواد افشار و ... در کارنامه خود به ثبت رسانده است .

 وی نقش خود در سریال دودکش را این گونه آنالیز می کند : نقش عالیه را باز می کنم که به دلیل قبولی ام در رشته جانورشناسی دانشگاه تهران برای زندگی به خانه دختر عمویم که خانم تیرانداز نقش آن را بازی می کند می روم . وی خود را عضوی از این خانواده می داند و سعی می کند هر کمکی از دستش برمی آید انجام دهد و خود را در مشکلات این خانواده شریک می داند تا سربار نباشد در صورتی که دختر عمویش بدون هیچ چشم داشت و منتی پذیرای اوست .

امیرحسین رستمی : پس از سالها فرصت همکاری با لطیفی را پیدا کردم

امیرحسین رستمی از جمله بازیگران طناز تلویزیون است که با نقش شکور در سریال شمس العماره شناخته شد و پس از سالها فرصت همکاری با لطیفی را پیدا می کند او در باره این همکاری می گوید :  نقش بهروز را بازی می کنم و به همراه فیروز دوبرادر هستیم که قالیشویی را اداره می کنیم و تمام اتفاقاتی که می افتد بی ربط با قالیشویی نیست . این قالیشویی به ما ارث رسیده است .

او در قصه هنوز ازدواج نکرده بنابراین هنوز نمی داند طبق پیشرفت قصه اگر در سریال ازدواج کند نقش همسرش چه کسی خواهد بود.

وی کار با حسین لطیفی را خیلی شیرین می داند و از دوستی خیلی قدیمی اش با او یاد می کند که در این سالها فرصت همکاری با یکدیگر را پیدا نمی کرده بودند و در واقع در این سریال  طلسم می شکند . حتی آخرین باری که قرارداد هم بستیم برای فیلم ساخت ایران که به دلیل قراردادی که قبل تر برای سریال دختران حوا بسته بودم نشد کار کنیم و بالاخره در سریال دودکش به هم  رسیدیم .
طبقه بندی: گزارش،
برچسب ها: عصرهنر، سریال دودکش، محمد حسین لطیفی، برزو نیک نژاد، بهناز وفایی وحدت، تهیه‌کننده زینب تقوایی، نویسنده و دستیار اول کارگردان بروز نیک نژاد، دستیار دوم کارگردان داود زادق آبادی، منشی صحنه محمد حسین گلفشان، برنامه ریز امیر لطیفی، مدیر تصویربرداری ابراهیم غفوری، تصویربردار مهدی امیری، عکاس مهدیه لطیفی، مدیر نورپردازی رضا شیان، گروه تصویربرداری امیر امیری، آنگینه عیسائیان، حمیدرضا زارعی، مجتبی توکلی، صدابردار امیر حاتمی، نادر تاج آبادی، سعید زند، فرزین زند، تدوین امیر شیبان خاقانی، صداگذار سید علیرضا علویان، طراح صحنه و لباس محسن نوروزی، حجت آوینی، فرشته آلوسی، شاهین مصیبی، مهدی ابراهیمی، ارغوان سخاوی، مدیر تولید محمد صادق آذین، مدیر تدارکات افشین رئوف، گروه تدارکات مهدی شهبازی، مصطفی روشن روان، جواد نوریان، ابوالفضل غلامی، مجتبی آژنگ، حمل و نقل حسین خسروانی، خسین قاسمی، محمد نجفی، عباس زینعلی، سینماموبیل فنی حمید رضا نوروزی، سید رضا حسینی، نوید خداشناس، هومن برق نورد، بهنام تشکر، امیرحسین رستمی، سیما تیرانداز، نگار عابدی، الناز حبیبی، جواد عزتی، محمدرضا شیرخانلو، یاس نوروزی، رونیکا محمدی، نصرت میرعظیمی،

  • قیمت سکه
  • قالب پرشین بلاگ
  • ضایعات