تبلیغات
عصرهنر WWW.ASREHONAR.NET - تجلیل از عوامل مجموعه یلدا یا نکوداشت داوود میرباقری مسئله این است
تاریخ : شنبه 21 اردیبهشت 1392 | ساعت 21 و 17 دقیقه و 43 ثانیه | نویسنده : عصرهنر

بهناز وفایی وحدت

هفته گذشته در خبرها امد که قرار است روز میلاد با سعادت حضزت فاطمه (س) از عوامل مجموعه «یلدا» تجلیل شود . ظاهرا قرار هم براین بود که با دبدبه و کبکبه ای عوامل در کنار خبرنگاران عازم بسطام شاهرود شوند ، تا شهردار این شهر هنرپرور و هنر دوست کاری بکند کارستان ، کاری که در ایران ما کمتر با آن روبرو می شویم و عجبا، یک شهردار قراراست از عوامل یک مجموعه تلویزیونی تجلیل کند . از زمانی که از تهران به سمت بسطام حرکت کردیم این فکر تمام وقت ذهنم را مشغول کرده بود . از یک طرف به خاطر این سنت شکنی و توجه به هنرمند توسط رجال یک شهرخوشحال بودم و از طرف دیگر با خود کلنجار می رفتم که « من می دونم ! »حتما کاسه ای زیر نیم کاسه است !

خلاصه با هزینه تهیه کننده مجموعه «یلدا» یعنی آقا بهروز خوش رزم مسیر را طی کردیم و به خوبی پذیرایی شدیم ، که دستشان درد نکند . بعد از هفت هشت ساعت از شهرزیبای شاهرود بدون این که تاملی در شهر بکنیم گذشتیم و به مقصد رسیدیم ، به بسطام ، شهر بایزید بسطامی و از قضا شهر داوود خان میرباقری .

خسته از راه به محض این که وارد بسطام شدیم مارا به خیابانی در شهر برده و همه را متعجب کردند. آیا قرار است مراسم در این خیابان برگزارشود ؟! آیا گوسفندی که آنجاست و می خواهند قربانی کنند برای استقبال ازماست ؟!  آیا قرار است قبل از مراسم تجلیل ازعوامل مجموعه «یلدا»  استقبال از یک حاجی دو حاجی ، چند حاجی صورت گیرد ؟! آیا .... خلاصه سئوالات زیادی ازذهنم گذر کرد تا با صحبت های شهردار محترم بسطام چشمانم چهارتا شد ، چرا ؟ خب تا به حال شنیده بودید خیابانی به نام یک هنرمند شود ، آن هم درزمان حیاطش ، ببخشید حیاتش . بله ، درست متوجه شدید البته در خبرها هم آمد که خیابانی در بسطام بنام داوود میرباقری ثبت شد . ولی جان خودم « من می دونم!» حتما کاسه ای زیر نیم کاسه است !

هوای دلپذیر بسطام با دیدن صحنه نام گذاری یک خیابان بنام یک هنرمند دلپذیرترشد . دوست داشتم از خوشحالی فریاد بزنم ولی وقتی دیدم میرباقری خودش را کنترل می کند ، گفتم این چه کاری است که من انجام بدهم . البته به گمانم سال 1379 بود که برای افتتاح گذر هنرمندان به کیش دعوت شده بودیم و البته جای شکرش باقیست که از 13 مجسمه هنرمندان بنام ایران زمین که در آن گذر نصب شد ، یکی دو نفری از جمله عزت الله خان انتظامی درقید حیات بودند ولی این که اسم یک خیابان بنام یک هنرمندی که هنوز درفضای هنری امروز نفس می کشد و ان شاءالله سالیان دراز جامعه هنری ایران از وجودش مستفیذ شود ، جای تامل دارد.ولی جان خودم «من می دونم!» حتما کاسه ای زیر نیم کاسه است !

 خب ، برگردیم به مراسم تجلیل از عوامل مجموعه «یلدا» مراسمی که بخاطر آن این سفر آغاز شد . تا همه آماده حرکت شویم شهردار ، برخی از اعضای شورای شهر ، داود میرباقری و .... در میان خیل مردمی که در خیابان داوود میرباقری جمع شده بودند ، جلوی دوربین همکارمان در باشکاه خبرنگاران قرار گرفتند . آنان از هنر و هنرمند حرفها زدند و داود میرباقری از شهردار و مردم هنرپرور بسطام . او ظاهرا در بی خبری تمام با خبرشد که قراراست خیابانی بنامش ثبت شود و تهیه کننده مجموعه «یلدا» بی خبرتر از همه !!! میرباقری هم باید در نظر داشته باشد این خیابان ارزشمند است و حتما قیمت زمین در آن منطقه را بالا می برد بنابراین در هر پروژه ای که تلویزیون پولش را نداد می تواند با قیمت مناسب خیابانش را بفروشد ، خلاصه که جان خودم اگر کاسه ای زیر نیم کاسه نباشد ! شهردار بسطام عجب کاری کرد !

 به محل برگزاری مراسم رفتیم . و جالب این که برای اولین بار توی عمرم مراسمی را شاهد بودم که دقیقا سر ساعتی که اعلام شده بود برگزار شد و فکر می کنم اگر ربطی داشته باشد باید  تشکر ویژه ای از برنامه ریز مجموعه  «یلدا» کرد !

فضای باز امامزاده محمد محل برگزاری مراسم تجلیل از عوامل مجموعه «یلدا» است جایی که آرامگاه عارف گرانقدر این خطه « بایزید بسطامی » نیز در کنار آن قراردارد . مراسم هرچقدر گرمتر ، هوا سرد تر و سردتر شد درست مثل زمهریر ، البته حتما به آقای روئین تن برنمی خورد چرا که منظور من اصلا فیلم زیبای « زمهریر » به کارگردانی ایشان نیست ، فقط تشابه اسمی است و بس .

مراسم با تلاوت قران کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد . مجری طبق روال مجریان حرف های خود را زد و ضمن اعلام آغاز مراسم تجلیل از عوامل مجموعه « یلدا » حضار را به دیدن تصاویری دعوت کرد .

ابتدا  صحبت از سریال امام علی (ع) یاد و خاطره اثر بیادماندنی داوود میرباقری را در اذهان زنده کرد سپس از « معصومیت از دست رفته » سریال بیادماندنی دیگری از داوودمیرباقری سخن گفته شد و پخش تصاویری از سریال « مختارنامه » حکایت از کارنامه پربار داود میرباقری در تلویزیون دارد .

هوا سردتر می شود و عوامل مجموعه «یلدا» با اشتیاق مراسم را دنبال می کنند .مراسمی که فرجی مدیر شبکه اول سیما نیز در آن حضور دارد و در حالی که تابلو فرشی به رسم یاد بود از شهردار بسطام می گیرد در جواب سئوال مجری برنامه که اگر قرار باشد سریالی ساخته شود ،کارگردانی آن را به داوود یا حسن میرباقری می سپارید ؟ می گوید : قطعا به اخوان میرباقری می سپارم . او از میرباقری در خور هنر و شخصیت و سوادش حرفها گفت و در چهره بشاش مادر گرامی اخوان میرباقری نیز به وضوح خوانده می شد که قند فراوانی دردلش آب می شود و فکر می کنم تجلیل از فرزندانش در روز مادر بهترین هدیه برای او بود ، چرا که نتیجه زحماتش را روی سن مشاهده کرد .

به هر طرف نگاه می کنم هر کس را مشغول کاری می بینم ! خوش رزم تهیه کننده مجموعه «یلدا» در کنار مراسم ، حواسش جمع است که به مهمانانش بد نگذرد . داوود میرباقری از سرما می لرزد و خواهش می کند مراسم زودتر به پایان برسد . حسن میرباقری که از ترس دیده نشدن دندانهایش که از سرما روی هم قفل شده است حرف نمی زند و انرژی خود را نگه می دارد تا روی سن بتواند جواب مجری را بدهد . همینطور که اطراف را نگاه می کنم یک باره دوربین باشگاه خبرنگاران را می بینم که بی تصویربردار روی صندلی نشسته است ، گویا سرما به این همکارگرامی امان نداده و از میدان بدرش کرده است .

بالاخره درپایان مراسم گوشمان به اسامی عوامل مجموعه « یلدا » آشنا می شود که همه به ترتیب بالای سن می روند و کادوی خود که همانا تابلو فرش است را دریافت می کنند و تهیه کننده که در اصل لیدر اصلی گروه مجموعه « یلدا » است همچنان در کنار سن مواظب است که مراسم شهردار بسطام برای تجلیل از عواملش بخوبی برگزار شود و در نهایت در این مراسم از هر دری سخن به میان آمد و کسی حتی نام تهیه کننده را هم بر زبان نیاورد . شاید ...... از ذوق زدگی زیاد هر کس رفت بالای سن یادش رفت از تهیه کننده هم یادی بکند . و در باره هدیه هم به هیچ کس نباید خرده گرفت . شاید بندگان خدا تابلو فرششان تمام شده بود که به خوش رزم ندادند ، شاید توی راه تابلو ها را که می آوردند از دستشان افتاده و تابلویی که متعلق به ایشان بوده شکسته است . شاید کاسه ای زیرنیم کاسه باشد ! شاید هم نباشد !!! ..... به هرحال مراسم به پایان رسید ... البته برنامه آخر که نور افشانی باشد هم طبق برنامه صورت گرفت و جای همگان خالی وفتی نور افشانی انجام شد زیبایی آسمان پرستاره بسطام چند برابر شد و اصلا وقتی محتویات نور افشانی به سرو رویمان می ریخت احساس ناامنی نکردیم و اگر حاضران فرار می کردند فقط بخاطر سرما بود و بس .

درپایان قرار شد مارا به کمپ ببرند . اشتباه نگیرید منظور ازکمپ چند تاسوئیت بود که حدود 50 کیلومتر از مراسم فاصله داشت و در نهایت در بامداد روز بعد شام هم همانجا خوردیم . گوسفندی که در خیابان میرباقری قربانی کردند را بادتان بیاورید !

سرتان را درد نیاورم با اینکه همگان تا صبح به یاد سرمای محل مراسم لرزیدیم اما در این فکر بودیم که شهردار بسطام عجب کاری کرد چرا که اصلا کاسه ای زیر نیم کاسه نبود تجلیل از داوود میرباقری و نامگذاری یک خیابان بنام او در تاریخ شفاهی و کتبی جامعه هنری به ثبت رسید و باید حتما سینه به سینه به نسل های آینده منتقل شود و با این فکر که این مراسم تجلیل از عوامل مجموعه یلدا بود یا نکوداشت داوود میرباقری ؟!!! عوامل مجموعه یلدا خوشحال به شهرشان بازگشتند.
طبقه بندی: نقد ، یادداشت ، تحلیل،
برچسب ها: عصر هنر، بهنازوفایی وحدت، داود میرباقری، سریال یلدا، حسن میرباقری، محمدرضا شریفی‌نیا، حمیدرضا آذرنگ، الهام پاوه‌نژاد، سیدمهرداد ضیائی، کاظم هژیرآزاد، بیژن افشار، حامد میرباقری، سحر افتاده، مارال فتحی منشی صحنه، امیر سلطان‌زاده، مدیر تولید، محسن موسوی طراح گریم، مهران برومند، مشاور تولید و برنامه‌ریزی، بهروز خوش رزم تهیه کننده، کارگردان، سینما، تلویزیون، نویسنده،

  • قیمت سکه
  • قالب پرشین بلاگ
  • ضایعات