تبلیغات
عصرهنر WWW.ASREHONAR.NET - همه فیلمنامه نویسان باید آموزش ببینند
تاریخ : سه شنبه 3 اردیبهشت 1392 | ساعت 03 و 14 دقیقه و 53 ثانیه | نویسنده : عصرهنر

گفتگو ازبهنازوفایی وحدت

محمد رضا گوهری :

همان قدر که در فیلمنامه مشکل داریم در کارگردانی ، فیلمبرداری یا حتی بازیگری هم مشکل داریم

محمد رضا گوهری که به عنوان یکی از نویسندگان جوان در جمع فیلمنامه نویسان برتر سیما فیلم حضور دارد ، معتقد است همه فیلمنامه نویسان باید آموزش ببینند و اصول اولیه فیلمنامه نویسی را یاد بگیرند .

وی که در این جلسه به اسلامی مهر رئیس مرکز سیما فیلم ، پیشنهاد داد ، تا از چند نفر تکنسین های معروف آموزش فیلمنامه نویسی در جهان ، مثل رابرت مکی ، کریستفر وگلر و غیره برای آموزش استفاده کنند ، می گوید : به نظرم سیما فیلم این امکان را دارد تا چنین افرادی را به ایران دعوت کند ، تا با برپایی ورک شاپ ، آموزش های لازم و کافی را بدهند و ما هم  بنشینیم و یاد بگیریم  و این حرکت خوبی  است که می تواند در جهت و مسیر همین نشست ها باشد و کمترین و ابتدایی ترین کاریست که می تواند انجام شود .

این نویسنده با اشاره به این که مخاطب به صورت غریضی و سلیقه ای روی قصه و فیلمنامه بک اثر متمرکز می شود ، می گوید : از آنجایی که مخاطب تخصص کارگردانی ، فیلمبرداری یا صدابرداری ندارد ، بنابراین درباره تنها چیزی که عمدتا راحت می تواند نظر بدهد داستان است . یعنی لزومی ندارد حتما متخصص باشد تا بتواند روی داستان نظر بدهد به همین دلیل وقتی با یک فیلم مواجه می شویم چون دانش و سلیقه مخاطب بیشتر روی داستان متمرکز است طبیعتا ضعف های این قسمت بیشتر دیده می شود . در صورتی که این گونه نیست و  به نظر من همان قدر که در فیلمنامه مشکل داریم در کارگردانی ، فیلمبرداری یا حتی بازیگری هم مشکل داریم ؛ اما چون عموما روی این زمینه ها  شناخت کمتر است حتی منتقدانمان هم سراغ نقد اخلاقی می روند تا صوری و دراین این گونه نقد ها هم نوک پیکان به سمت داستان و فیلمنامه است .
طبقه بندی: گفت و گو،
برچسب ها: عصر هنر، بهنازوفایی وحدت، محمد رضا گوهری، کارگردان، سینما، تلویزیون، نویسنده،

  • قیمت سکه
  • قالب پرشین بلاگ
  • ضایعات