تبلیغات
عصرهنر WWW.ASREHONAR.NET - نگاهی به سریال آب پریا
تاریخ : شنبه 24 فروردین 1392 | ساعت 15 و 22 دقیقه و 16 ثانیه | نویسنده : عصرهنر

«آب پریا» فرهنگ غنی ایرانی را به تصویرمی کشد

امیر افشارفتوحی

یکی از اتفاقات خوب سریال های نوروزی امسال تلویزیون پرداختن به سنت ها و نظام خانواده ایرانی و همچنین فرهنگ ایرانی بود . سریال « پایتخت 2» ، که از شبکه اول سیما پخش شد احترام به پدر و خانواده دوستی را سرلوحه کارخود قرارداد ، در « همه خانواده من » سریال نوروزی شبکه سوم سیما نیز سعی شد تا فرهنگ ایرانی و زندگی سنتی یک خانواده اصیل در تقابل با زندگی شهری امروزی خودنمایی کند و در سریال « هفت سین » شبکه تهران ، همزیستی مسالمت آمیز و در کنار هم بودن ، تجربه شد .که همه جزو آداب و رسوم و فرهنگ فراموش شده ایران و ایرانی است . اما درکنار اینها فرهنگ فراموش شده دیگری وجود دارد که همانا بی تفاوتی به محیط اطرافمان و در واقع ازبین بردن محیط زیستمان است که در هرجای دنیا چنین اتفاقی می افتد و تاثیر طبیعت در زندگی ها کمرنگ می شود یعنی مردم درگیر تکنولوژی و زندگی شهری شده و اخلاقیات در آنجا رو به افول است . مرضیه برومند با سریال « آب پریا » که از سریال های شبکه دو سیما است و قرار بود در پاییز گذشته پخش شود اما به دلایلی جزو سریال های نوروزی امسال شد در واقع این فاجعه بشری را هشدار می دهد و با شکل و شمایل جدید و متفاوت از سریال های نوروزی شبکه های دیگر گوشزد می کند و قاطعانه این پیام را  فریاد می زند که بحران محیط زیست یعنی بحران هویت که قطعا به دنبال خود بحران اخلاق را به همراه خواهد داشت .

 برومند با آثاری چون مدرسه موش ها ، خونه مادربزرگه ، هتل ، آرایشگاه زیبا و .... سابقه خوبی در سال های عمر کاری اش در میان مخاطب و نسل دیروز و امروز برجای گذاشته و این بار نیز اثر ماندگار دیگری به کارنامه خود اضافه می کند که همانند کارهای گذشته اش مخاطب کودک و پیر و جوان را مورد توجه قرار می دهد . و از آنجایی که به تاثیر دنیای فانتزی بر مخاطبش آگاهی کامل دارد شکل تازه ای از قصه گویی را تجربه می کند و به موضوع آب و آبادانی که به دلیل کم آبی کشورمان همواره مورد احترام پدرانمان بوده است و امروزه به آن توجهی نمی شود می پردازد و با هوشیاری تمام این سوژه را در قالب اسطوره‌ قدیمی مان آناهیتا که نگهبان آب و سمبل زایش و باروری و بركت بوده مطرح می کند و در اثر اخیرش این اسطوره را به دنیای واقعی می آورد تا ملموس تر درباره فاجعه ای که در طبیعت در شرف است ، صحبت کند .

داستان سریال اخیر مرضیه برومند که توسط راضیه برومند و گیتی مرتضوی با مشاوره فرهاد توحیدی نوشته شده درباره یک افسانه قدیمی به نام « آب پریا » است و از نکات مهم و ویژگی ارزشمندی که در ساخت این اثر به مدد برومند آمده اند چهره پردازی جلال معیریان ، طراحی صحنه و لباس امیر اثباتی ، موسیقی دهقانیار و همچنین استفاده فراوان از پرده آبی برای صحنه هایی چون کالسکه فضایی، قصر یخی، پرواز پری ها در آسمان ، حرکت ابرها و... برای زیباتر نشان دادن دنیای فانتزی است .

این کارگردان از آنجایی که قرار است موضوع مورد دغدغه اش را در  قالب درام و در 17 قسمت ارائه کند و مخاطبش قطعا آحاد جامعه است با ایده ای بکر روح آناهیتا را درجسم چهار پری زاد که نگهبانان آب، برف، ابر و زمین هستند نشان می دهد و در واقع آنان را به عنوان نوه های آناهیتا معرفی می کند و این نوادگان را از جنس زن انتخاب می نماید تا حس زایش و زندگی را در روند پیشبرد داستانش همواره به مخاطب القا کند .

نویسندگان « آب پری » طبق روال قصه گویی که از قدیم وجود دارد خیرو شر را در مقابل هم قرار داده و برای ایجاد کنش و همچنین پیشبرد قصه به شکل هیجانی دشمنی به نام اپوش که دیو خشکسالیست را در برابر پریان قرار می دهندکه به دلیل کوته فکری بشر از بند رها شده است و برای پرداختن به موضوع اصلی که طبیعت و آبادانیست در فیلمنامه خود نگهبان آب یعنی « آب پری » را دربند اپوش می گذارند ، تا خواهران دیگرش ابرپری ،برف پری و سبزه پری بهانه ای داشته باشند که به دنیای واقعی بیایند ، چرا که تنها راه نجات خواهرشان از دست دیو بنا به آنچه در وصیت نامه مادربزرگشان آمده ، پاکسازی آلودگی ازطبیعت و احیاء زمین و آبادانی است که درهرقسمت باداستانی متفاوت به مقصودخودنزدیکتر می شوند .

شخصیت پردازی در فیلمنامه «آب پریا» نیز قابل تامل است و مخاطب می تواند با هر کدام از شخصیت ها ارتباط نزدیک برقرار کند از جمله حس عاشقانه و شاعرانه را از نگهبان ابرها دریافت می کند که مانند ابر بهاری می بارد و اشک هایش ، غم ها و کینه ها و هرچه بدی است را می شوید و بهناز جعفری با بازی خوبش این حس را بدرستی منتقل می کند . صمیمیت را از نگهبان برف می گیرد که سفیدی موی و جذابیت چهره اش ، یاد مادر بزرگی را در اذهان زنده می کند که در سرمای زمستان زیر کرسی برای افراد خانواده قصه می گوید و جمع شدن همگان در زیر کرسی ، صمیمیت بین اعضا خانواده و فامیل را به همراه دارد که شب یلدا ، سنت دیرینه ایرانیان را نیز تداعی می کند . و این صمیمیت در نوع بیان گرم و بی غل وغش بازیگری چون هنگامه مفید کاملا احساس می شود . نگهبان زمین نیز با عنوان سبزه پری ، حس طراوت و سرزندگی و جوانی را به مخاطب القا می کند و سحر ولد بیگی یکی از بهترین بازی های خود را در این نقش ارائه می دهد . آوا درویشی در نقش آب‌پری بخوبی دیده نمی شود که شاید بتوان گفت شخصیت پردازی آن در راستای پیشبرد سوژه اصلی که درواقع کم آبی و خشکسالی است چنین ایجاب می کند تا او در قصه نیز کیمیا باشد و اما در کنار «آب پری» نقش اپوش با گریم فوق العاده معیریان به سیامك صفری با صدای خشدارش بخوبی می نشیند و لیلی رشیدی در نقش دختر اپوش یکی از متفاوت ترین بازی های خود را ارائه می دهد بازی ای که بدون اغراق تاکنون از او ندیده بودیم ، بازی ای که تحسین برانگیز است و البته در این میان از ایفای نقش متفاوت امیر حسین صدیق نباید غافل شد که به عنوان بازیگر تقریبا ثابت آثار برومند پا به پای پختگی آثار او در بازیگری اش به پختگی ستودنی دست یافته است . و امیر رضا میرآقا نیز در نقش فیروز خوش درخشید .

تیتراژ این سریال نیز با موسیقی خوب دهقانیار می تواند تیتراژی ماندگار باشد و نریشن ابتداعی بعد از تیتراژ روی کتیبه بی بی خلاصه خلاقانه ای از کلیت قصه « آب پری » است که در هر قسمت مخاطب را با گذشته قصه و ادامه آن آشنا می سازد و البته کپشن های مابین اثر نیز به عنوان جای پای برومند درهمه آثارش به نشانه ای تبدیل شده ، که معرف او به عنوان کارگردان مولف است .

«آب پریا» فرهنگ غنی ایرانی را به تصویر می کشد و مرضیه برومند و گروهش با این سریال همه مردم ایران درهر قوم و طایفه ای و با هر لهجه ای را مورد خطاب قرار می دهند و ثابت می کنند ، اگر مدیران تلویزیون روی هر کاری سرمایه گذاری مالی و همچنین زمانی کنند جواب خواهند گرفت و رعایت کردن این دو نکته جدایی ناپذیر ، یعنی خلق آثار ارزشمند که در نتیجه احترام گذاشتن به مخاطب فهیم تلویزیون را همراه دارد .
طبقه بندی: نقد ، یادداشت ، تحلیل،
برچسب ها: عصرهنر، امیرافشارفتوحی، سریال آب پریا، مرضیه برومند، هنگامه مفید، امیرحسین صدیق، بهنازجعفری، امیررضامیرآقا، آوا درویشی، سحرولدبیگی،

  • قیمت سکه
  • قالب پرشین بلاگ
  • ضایعات