تبلیغات
عصرهنر WWW.ASREHONAR.NET - گزارش پشت صحنه مجموعه تلویزیونی پایتخت
تاریخ : سه شنبه 22 اسفند 1391 | ساعت 09 و 04 دقیقه و 39 ثانیه | نویسنده : عصرهنر

پایتخت 2 هدیه نوروزی مقدم به هموطنانش

 

گزارش از : بهناز وفایی وحدت

بعد از مورد توجه قرار گرفتن برخی فیلم های سینمایی که منجر به ساخت قسمت های دو و سه آن می شود ، تب دنباله دار کردن آثار تصویری مدتی است از سینما به تلویزیون هم کشیده شده و به سراغ مجموعه های تلویزیونی نیز آمده است . و مجموعه های پر مخاطبی مثل هوش سیاه 2 که گزارش آن در شماره های پیشین تقدیم شد . مجموعه ستایش که همچنان در مرحله تولید قرار دارد و مجموعه پرمخاطب دیگری که به کارگردانش لقب آقای سریال داده اند . کسی که همواره با کارهای نو مخاطب را غافلگیر می کند و در حال حاضر مشغول تولید بخش دوم مجموعه تلویزیونی پایتخت است .

 نقی شخصیت معروف مجموعه پایتخت و همسر و دوقلو هایشان به همراه بابا پنجعلی که در سری اول این مجموعه شاهد زندگیشان بودیم دوباره از شمال به پایتخت  آمده و میهمان خانه شعله هستند . آنان در سری اول  این مجموعه پس از مهاجرت به تهران و سکونت در پایتخت، با دردسرهایی مواجه گشتند که پس از مدتی عطای زندگی درپایتخت را به لقایش بخشیده و عازم شهر خودشان (علی آباد کتول) شدند و در سری دوم تقدیر دوباره آنان را به پایتخت کشانده است و در اثر ماجرایی یک روز میهمان خانه شعله که نقش آن را لیندا کیانی بازی می کند ، هستند ، خانه ای که در هفت تیر واقع شده و قرار است من هم به جمع آنها بپیوندم . علی دارابی ، معاونت سیما به همراه حسین فرجی مدیر شبکه اول سبما ، رحمان سیفی آزاد مدیر گروه مجموعه های تلویزیون شبکه اول و معاون اداری مالی سازمان صداوسیما نیز از مهمانان امروز این خانه هستند .  

در مسیررسیدن به خانه شعله ، مدام دراین فکر بودم که خانواده نقی با دردسرهایی که از اقامت در تهران کشیده اند چرا مجدد به تهران بازگشته اند ؟ واردخیابان مفتح و  سپس خیابان شیرودی که روبروی ورزشگاه شیرودی یا همان امجدیه قدیم است می شوم و چشمم از دور به زرق و برق گنبد و بارویی که روی یک کامیون است می افتد و یکباره فضای ذهنم را کاملا به خود معطوف می کند . هر کس که از این خیابان رد می شود و این گنبد و بارو را می بیند محال است مکثی نداشته باشد و  عده زیادی ، که ازعوامل گروه تولید هستند به همراه میهمانان جلوی خانه تجمع کرده اند . هرچه نزدیک تر می شوم تصویر روزی که ضریح مبارک امام حسین (ع) به سمت کربلا حرکت کرد واستقبال بی نظیر مردم در بدرقه آن در ذهنم پر رنگ تر می شود .

ظاهرا تنها سیروس مقدم است که می داند چگونه ذهن مخاطب خود را با چاشنی طنز درگیر احساسات و باورهای دینی و اجتماعی اش کند .  او در سری دوم این مجموعه که قرار است در نوروز 92 پخش شود ، ماجرای خانواده نقی را پی گیری می کند ؛ اما نه برای زندگی محدد در پایتخت بلکه این بار شاهد ماجراهایی خواهیم بود ، که ظاهرا قرار است به غیراز درگیر کردن ذهن ، دل مخاطب را به تلاطم بیندازد . چرا که آدم های «پایتخت 2»  تصمیم دارند طی ماجراهایی گنبد و گلدسته‌ای را از شمال کشور به جنوب کشور برسانند. و سیروس مقدم خودش می داند قرار است چه برسرمخاطب بیاورد چون این مجموعه را به باقلوای شیرینی تشبیه می کند که به مردم مازندران و هموطنانش در داخل و خارج از کشور تقدیم می‌کند . و البته مزه شرینی باقلوای قصه این مجموعه به قول معروف زمانی زیر دندان ها بیشتر حس می شود که بدانیم گروه سازنده با 12 – 13 ساعت کار در روز و  تلاش بی وقفه خود سعی دارند تا تعطیلات نوروز به کام مردم ایران شیرین تر شود .

خانواده نقی همه جمعند و درحضور دارابی معاونت سیما و همراهانش جلوی دوربین فرشاد گل سفیدی مدیر تصویربرداری مجموعه « پایتخت 2 » قرار می گیرند .

طبق دکوپاژ مقدم دوربین یک به داخل کامیون می رود تا خروج خانواده نقی را از زاوبه ای دیگر و نگاه راننده بگیرد . فرشاد گل سفیدی برای به تصویر کشیدن بازی احمد مهرانفر در نقش راننده کامیون که نامش ارسطوست روی سپر جلوی کامیون می ایستد و از پشت شیشه جلو ، ارسطو که به خود می رسد و مو های خود را شانه می کند و با ادکلن خود را خفه می کند ، نشان می دهد . سپس در کابین عقب که محل استراحت راننده است  مستقر می شود تا در نمای اصطلاحا « اور شولدر » که پشت سر وشانه بازیگر در قاب دوربین قرار دارد ،  شانه کردن ارسطو را از آیینه جلوی کامیون ضبط کند .

دوربین دوم که داخل حیاط گذاشته شده است مادر شعله را با بازی افسانه تهرانچی نشان می دهد ، که جلوی درب ایستاده و با دو نفر مشغول صحبت است . خانواده نقی با جعبه شیرینی وارد کادر می شوند و با مادر شعله سلام و احوالپرسی می کنند ، دوربین اول همزمان از داخل کوچه تراس طبقه دوم  را می گیرد که شعله روی آن ایستاده  و با دیدن میهمانان به مادرش می گوید،که آنها را دعوت به داخل خانه کند و  میهمانان به دعوت وی در قاب دوربین دوم وارد حیاط خانه می شوند .خانه ای سه طبقه با نمای آجری قدیمی که حکایت از یک زندگی بی قل وغش و سنتی دارد .

علی دارابی معاون سیما : مجموعه «پایتخت » اثری موفق و به یاد ماندنی دانست

 دارابی معاون سیما ضمن حمایت خود از پروژه «پایتخت 2» این مجموعه را اثری موفق و به یاد ماندنی دانست .

علی دارابی در جمع سازندگان «پایتخت 2»  گفت : باتوجه به موفقیت مجموعه تلویزیونی پایتخت و اقبال مخاطبان از آن، توقع و انتظار بینندگان از «پایتخت 2» ویژه است.

وی با استقبال از تولید قسمت‌های مختلف این مجموعه تلویزیونی در لوکیشن‌های طبیعی و گردشگری کشور از جمله « جزیره قشم » تصمیم کارگردان مجموعه تلویزیونی «پایتخت 2» را در این خصوص ستود.

پس از پایان بازدید مدیران ، گروه روال کاری خود را در داخل خانه پی می گیرند . خانه ای که سفره هفت سینش به نشانه فرهنگ غنی ایرانی پهن است . سفره ای با تمام چیدنی‌هایی که هرکدام نشانه و نمادی از سلامتی، ‌رزق و روزی، زایش، ‌برکت و ... است .

سیروس مقدم : «پایتخت 2» وصیت‌نامه ماست

 در این گپ و گفت ، مقدم که همواره آثارش با اقبال محاطب روبرو شده با فروتنی می گوید : وقتی پایتخت یک را ساختیم تصور نمی کردیم با این حجم گسترده اقبال مخاطبان تلویزیون روبرو شویم. احساس می‌کنم حرف‌های اجتماعی و بحث‌های اخلاقی که از دل خانواده ارائه می شود همچنان تاثیر دارد و این طور نیست که مردم نسبت به آنها اشباع شده باشند.

وی  « پایتخت 2» را به یک باقلوای شیرین تشبیه می کند و می گوید  : در سری دوم این مجموعه قرار است بیشتر بحث خانواده مطرح و در واقع متحد بودن ، پررنگ‌تر نشان داده شود . حتی در حادثه‌ای در یکی از قسمت‌ها خواهید دید که نقی پسر خانواده به علت گم شدن پدرش بابا پنجعلی چگونه تلاش می‌کند او را نجات دهد. همچنین مباحث دیگری همچون رفتار درست یک زوج با یکدیگر و حفظ احترام‌ میان بزرگترها که در «پایتخت 2» بیشتر رعایت و بیشتر به آنها پرداخته می‌شود.

  سیروس مقدم با بیان اینکه در « پایتخت 1» به سمت هزل و هجو و شوخی رفتیم و در سری دوم مخاطب با طنز اجتماعی روبرو خواهد شد ، اذعان کرد: در این سریال از طریق گفتن یک قصه اجتماعی مسایل روز را به شیرینی بیان می‌کنیم و می‌خواهیم از صمیم قلب عیدی خوبی به هموطنانمان در سراسر ایران و جهان بدهیم .

وارد ساختمان که می شویم گروه تدارکات مشغول سرخ کردن ماهی هستند تا در کنار غذاهای دیگر میز متنوعی بچینند . بوی ماهی سرخ کرده فضا را پر کرده که به خواسته مقدم پنجره ها را باز می کنند تا بوی ماهی از خانه خارج شود .  گروه آماده گرفتن سکانس شام  می شوند ؛ به غیر از صاحب خانه یعنی شعله ، دایی او با بازی حسین محب اهری و مادر شعله که بیرون با هم حرف می زنند همه سر میز غذا نشسته و بغیر از بابا پنجعلی و بچه ها هیچ کدام لب به غذا نزده اند و منتظرمیزبان هستند ؛ نقی با بازی محسن تنابنده ، که حساسیت و وسواس زیادی برای ارائه بازی خوب و منطقی از خود نشان می دهد ، با حسرت بابا پنجعلی را که با ولع مشغول خوردن ماهی سرخ شده است را نگاه می کند  و زمانی که چشمش به بشقاب تیغ های ماهی می افتد زیر لب غر غر می کند : اینطور که اینا می خورند چیزی برای ما نمی مونه .

علیرضا خمسه : کار با مقدم سرشار از لحظات شیرین است

علیرضا خمسه با گریم خاص خود و لثه  مصنوعی که فرم دهانش را تغییر می دهد و او را به لحاظ ظاهری به کاراکتری برجسته در این مجموعه تبدیل کرده است درباره « پایتخت 2 » می گوید :  در این سری از مجموعه با دو سال افزایش سن همان شخصیت بابا پنجعلی را بازی می کنم و با توجه به مثبت بودن سری اول نزد مخاطب تصمیم گرفته شد که سری دوم آن ساخته شود که قطعا انتظارها بیشتر خواهد بود و تلاش گروه هم برای برآورده کردن این انتظارهاست و فکر می کنم در این سری هم به یک قصه منسجم و جذاب با موقعیت های باورکردنی رسیدیم که مخاطب را جذب کند .

او که کار اولش با مقدم را سرشار از لحظات شیرین توصیف می کند ، ادامه همکاری اش با این گروه را  برای تکرار این لحظات شیرین دلیل موجهی می داند و  کارکردن با سیروی مقدم را به واسطه اخلاق خوب و حرفه ای که دارد راحت و خوب ارزیابی می کند و می افزاید : مقدم به تمام جزئیات انسانی کار توجه دارد و اگر بازیگری خسته شود ویا شراط مناسبی برای کار نداشته باشد حتما تلاش می کند تا شرایط ایده آل را ایجاد کند تا همه با طیب خاطرکاربکنند.    

خمسه در خصوص انتخابش توسط تهیه کننده پروژه به طنز می گوید : شانس آوردم تهیه کننده و کارگردان زن و شوهر هستند و ظاهرا تفاهم زیادی هم با هم دارند !!

دوربین روی پروجیپ از روی میزغذا بالا می رود تا جایی که همه افراد دور میز درقابش قرار گیرند . میزبانان نیز به جمع آنان پیوسته اند و برای خوردن غذا به یکدیگر تعارف می کنند . دوربین درحرکت پان پروجیپ همه را در قاب خود دارد و در حین حرکت ارسطو وارد اتاق شده و به جمع آنها می پیوندد .

دایی با رویی باز از ارسطو استقبال می کند و می گوید : به به به موقع اومدی ، مادر زنت دوست داره . بفرما شام .

ارسطو با لهجه شمالی می گوید : اگه شام بخورم سردلم سنگینی می کنه و نمی تونم حرفمو بزنم . اما به دعوت جمع سر میز غذا می نشیند و حرفش را می زند ، دوربین در این پلان با حرکت پان میز را دور می زند و تعجب همه از صحبت های او را به تصویر می کشد .

حرف هایی که ارسطو در این پلان می زند جزو خط قرمز های این گزارش است که با گفتنش یکی از قصه های فرعی که برای کارگردان هم مهم است لو می رود و بهتر است بماند تا با دیدن مجموعه در روزهای عید نوروز تازگی خود را برای مخاطب حفظ کند .

ریما رامین فر : یک سخت کوشی جوان در روحیه مقدم وجود دارد

ریما رامین فر بازیگر نقش هما که به نظر  در فاصله سری اول پایتخت تا سری دوم دلش برای این شخصیت  تنگ شده بود ، می گوید : کار با این گروه که از دو سال پیش آغاز شد برایم همکاری مطلوبی بود و از نتیجه کار هم راضی بودم و فکر می کنم مخاطب هم با آن ارتباط خوبی برقرار کرد .

  وی ادامه می دهد : وقتی تصمیم گرفته شد سری دوم این مجموعه ساخته شود ، چون عضو خانواده اصلی بودم ، بدیهی است وقتی دعوتم کردند باید می پذیرفتم .

او با اشاره به این که این مجموعه سومین همکاری اش با مقدم است  و کارکردن با او را جذاب توصبف می کند ، درباره این کارگردان می گوید : از کارکردن با آقای مقدم لذت می برم چرا که یک سخت کوشی جوان در روحیه ایشان وجود دارد ، خیلی تجربه گرا هستند ، نکته ای که باید در گروه های جوان بیشتر دیده شود . و اگرچه کارگردانی است که حرف اول و آخر را خودش می زند ولی شدیدا علاقه مند است همه از سکانسی که کار می کنیم راضی بیرون بیایند و به همین دلیل به نظر جمع  خیلی اهمیت می دهد .

گل سفیدی : در «پایتخت2» آرامش در حرکت دوربین احساس خواهد شد

فرشاد گل سفیدی در خصوص جنس کار در این مجموعه می گوید : با آقای مقدم به این نتیجه رسیدیم که در هر فضای جغرافیایی رنگ کارمان تغییر کند و در نتیجه در نورپردازی کار رنگمان در شمال ، تهران و جنوب با هم متفاوت است . و بنظرم  جنس و اختلاف این لوکیشن ها در تصویربرداری درآمده است .

وی در خصوص سبک تصویربرداری در جهت انتقال مفهوم به خواسته کارگردان عمل کرده و توضیح می دهد : در تصویربرداری این سری از مجموعه پایتخت ، مخاطب آرامش را در حرکت دوربین کاملا احساس خواهد کرد و بدلیل جنس بازی ها که رئال است بیشتر سعی کردیم از نور طبیعی و رئال استفاده کنیم و درواقع از آنجایی که کم نور و سرعتی کارمی کنم فشاری در کار احساس نمی کنم .

او سخت ترین بخش کار را در تعدد لوکیشن ها و سکانس های جاده ای می داند و ادامه می دهد :  تعدد بازیگر در کامیون و محدود بودن فضای آن بخش دیگری از سختی در تصویربرداری است،که با سه دوربین از زوایای مختلف می گیریم تا با تعدد پلان ریتم خوبی به کار بدهیم .

مجموعه « پایتخت2 » در 15 قسمت 45 دقیقه‌ای برای شبکه یک سیما تولید می شود .

 
طبقه بندی: گزارش،
برچسب ها: عصرهنر، پایتخت2، سیروس مقدم، علیرضاخمسه، دیما رامین فر، محسن تنابنده، احمدمهران فر، فرشادگل سفیدی، الهام غقوری،

  • قیمت سکه
  • قالب پرشین بلاگ
  • ضایعات