تبلیغات
عصرهنر WWW.ASREHONAR.NET - چشمه های جاری با ظرفیتهای تصویری
تاریخ : شنبه 30 فروردین 1393 | ساعت 02 و 00 دقیقه و 17 ثانیه | نویسنده : عصرهنر

نقدی بر برنامه چشمه های جاری کاری از شبکه قرآن سیما

امیر افشارفتوحی

با توجه به این که یکی از مطالبات رهبری از مسوولان قرآنی تربیت 10 میلیون حافظ قران در سراسر کشور است ، به نظر شبکه قرآن و معارف سیما تلاش می کند ،مسئولیت خود را بخوبی انجام دهد ، تا به فرمایشات مقام معظم رهبری جامع عمل بپوشاند و البته از این شبکه با قابلیت های بالفعل و بالقوه اش انتظار دیگری نمی توان داشت . از این رو این شبکه در راستای رسالتی که در افق رسانه ملی برای آن متصور هستیم با برنامه های مختلف و طرح های قرآنی توانسته تا حدی به اهدافش نزدیک شود ؛ اگرچه نوع اجرای این طرح ها در قالب مستند ، مسابقه و برنامه های ترکیبی تولیدی و زنده نیاز به بازنگری و توجه بیشتر مسئولان و برنامه سازانش دارد .

از جمله تلاش های این شبکه در تحقق اهداف کلان قرآنی در کشور ، ارائه برنامه « چشمه های جاری » است که سالها با محوریت قرآن در قالب مسابقه از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می شد اما در سری جدید ، برنامه چشمه های جاری قالبی دیگر را تجربه کرد که تاثیرگذاری آن در حفظ قرآن در بین مخاطبانش برکسی پوشیده نیست . برنامه ای که در امتداد طرح های دیگر این شبکه است ، از جمله طرح بزرگ قرآنی 1441 که از هفت سال گذشته آغاز شد و شبکه قرآن امسال درتدارک برنامه  1448 خواهد بود طرحی که در چند سال اخیر از شبکه قرآن و معارف سیما اجرا شده و هر سال نیز با استقبال گسترده مخاطبان مواجه بوده است.برنامه ای که از منظر نام گذاری ، سال نزول قران مجید را درهر دوره به مخاطبانش اطلاع رسانی می کند .

در نوروز امسال برنامه چشمه های جاری با محوریت حفظ سوره انسان از 28اسفند تا 16 فروردین هر شب از ساعت 20 پخش شد . این برنامه با دکور برنامه ویژه سال تحویل این شبکه به روی آنتن رفت و با توجه به ایرادی که به رنگ آمیزی دکور آن که با غلبه رنگ فیروزه ای متمایل به آبی فضای سردی را در برنامه حاکم کرده بود ، وارد است ؛ اما تدبیر دست اندکاران آن با ارائه شرایط خاص تصویری از جمله نشان دادن تصویر ورود مهمانان و مجری که در راه روی ورودی استودیو به استقبال مهمان می رود و همچنین پخش پلی بک های متعدد در راستای اهداف برنامه از جمله  تلاوت قاریان و یا تدریس استاد موسوی که در فضای سرسبز و پارکها ضبط شده بودند  اندکی فضا را تلطیف می کند و همین پلی بک ها  مکمل خوبی در کنار اجرای مجریان در این برنامه هستند  و دست اندر کاران این برنامه توانسته بودند با برنامه ریزی خوب ، کنداکتور برنامه را به گونه ای چیدمان کنند ، که ریتم چشم نوازی در برنامه ایجادکند .

نوع کارهای گرافیکی ای که در برنامه پخش شد به نظر نقطه قوتی برای این برنامه و درخور یک شبکه با آنتن جهانی نبود و چه بسا در دنیای افترافکت می توانست وله های گرافیکی بهتری تولید و چاشنی برنامه شود . اگرچه برنامه به اهداف خود در جهت آموزش و برگزاری مسابقه حفظ رسید و باید توجه داشت که برای رسیدن به یک هدف رسانه ای باید ابتدا با رنگ ولعاب و تصویر چشم نواز مخاطب را پای جعبه جادویی تلویزیون نشاند و سپس اهداف برنامه را هنرمندانه با او درمیان گذاشت ، درغیر این صورت مخاطب به دنبال جذابیت های بصری به سراغ شبکه و برنامه ای دیگر خواهد رفت .

چشمه های جاری به عنوان برنامه ای که با محوریت حفظ سوره انسان در نوروز امسال پخش شد به دلیل نوع ساختارش قابل تامل است . برنامه ای که بجای حضور تعداد زیاد شرکت کننده  از حضور خانواده های قرآنی به عنوان مهمان دربرنامه استفاده می کند و درکنار گفتگو  ، آنها را درشرایط مسابقه با موضوعیت برنامه قرار می دهد ، که این به نوبه خود نوآوری در این برنامه محسوب می شود . ساختاری که می تواند الگوی مناسبی برای طرح بزرگ قرآنی 1448 باشد .
طبقه بندی: نقد ، یادداشت ، تحلیل،
برچسب ها: عصرهنر، امیرافشارفتوحی، چشمه های جاری،

  • قیمت سکه
  • قالب پرشین بلاگ
  • ضایعات