تبلیغات
عصرهنر WWW.ASREHONAR.NET - شبکه های اجتماعی را یک فرصت ببینیم
تاریخ : شنبه 30 فروردین 1393 | ساعت 01 و 53 دقیقه و 25 ثانیه | نویسنده : عصرهنر

نگاهی به دنیای مجازی

امیر افشارفتوحی


ارتباط انسان ها در قالب گروه و اجتماع با یکدیگر ، منجر به نزدیکی آمال و آرزوهایشان به هم و درنتیجه ایجاد یک فرهنگ می شود که جامعه را شکل  می دهد . این ارتباط ها در گذشته به محدوده جغرافیایی زندگی افراد در یک محله یا یک روستا و شهر محدود و تبادل ارتباطات در حد همان محدوده خلاصه می شد . بعدها نامه و سپس تلگراف و تلفن ارتباط ها را از محدوده جغرافیایی فراتر برد و با اختراع سینما و جعبه جادویی تلویزیون این مناسبات شکل وسیع تری گرفت و تاثیر به سزایی در مناسبات فرهنگی اقوام وملل و تبادل اطلاعات در زمینه های مختلف گذاشت .

با پیشرفت علم بشر دیگر به تبادل اطلاعات و فرهنگ از طریق مدیوم سینما و تلویزیون بسنده نکرد و حدود یک قرن است که با اختراع کامپیوتر و در راستای آن اینترنت توانست شرایطی فراهم کند که دنیا به یک دهکده کوچکی تبدیل شود . دهکده ای که ساکنانش با هر فرهنگ و قومیت و ملیتی می توانند به راحتی با هم ارتباط برقرار کنند .

علم تجارت از فضای ایجاد شده در دنیای مجازی برای رونق خود بهره جست و با پدید آمدن شبکه های اجتماعی بهتر توانست جولان دهد ؛ اما این تکنولوری صرفا به یک ارتباط ساده و سالم منجر نشد و شاخک سود جویان را به فعالیت انداخت و آنها را بر آن داشت ، تا در این راستا کالاهایی درقالب بسته های فرهنگی به بازار عرضه کنند که فرهنگ ها را مورد هدف قرار می دهد ، فرهنگی که شاید این تکنولوژی برای حفظ و گسترش آن بوجود آمد . همین فرصت  ، سیاست مدارانی که سودای قدرت و پول چشمشان را کور کرده را برآن داشت تا برای القای سیاست های خود و رسیدن به اهداف شومشان ، ایدئولوژی و فرهنگ ها را نشانه بگیرند ، گویی برای رسیدن به مقصود خود انحطاط جامعه و نظام اجتماعی ملت ها برایشان مهم نیست .

البته این مقدمه نافی تکنولوژی و همچنین شبکه های اجتماعی بوجود آمده در دنیای مجازی نیست ، چرا که اگر خودکامگان این فضا را به عنوان یکی از فرصتها برای جولانگاه خود برگزیده اند ، جوامع سالم می توانند برای خنثی کردن اهداف آنها و ترویج فرهنگ ، ایدئولوژی و حتی جهان بینی خود از این فرصت استفاده کنند .

تقریبا ۴ سال از شناخت مفهوم شبکه‌های اجتماعی در میان کاربران ایرانی می گذرد که  با معرفی شبکه اجتماعی اورکات شروع شد  و استقبال از این فضای مجازی در مدت کوتاهی رشد کرد تا جایی که پس از برزیل و آمریکا، ایران سومین کشور حاضر در اورکات شد .

آمارها نشان می دهد ، پس از سالها اگر چه یاهو ۳۶۰ هنوز مورد استفاده قرارمی‌گیرد، اما کاربران ایرانی به سراغ سایت‌های شبکه‌های اجتماعی کمتر معروف و حتی شبکه‌های اجتماعی ایرانی می‌روند. و این نشان دهنده آن است که کاربران ایرانی سعی دارند ضمن استفاده از دنیای مجازی از نزدیک شدن به سایت های غیراخلاقی و تهی از مفهوم و اطلاعات پرهیز کنند ، تا اوقات سالمی را در آن فضا تجربه نمایند .

برخلاف نظر برخی کارشناسان معتقدم اگر شبکه اجتماعی ای چون فیس بوک یا واتس اپ و .  برای مردم ما مضر هستند با فیلتر کردنشان راه بجایی نمی بریم چراکه راه های متعددی برای برقراری ارتباط با این شبکه ها وجود دارد که با این شرایط مسوولان مدام باید به جای فکر کردن به راهکار درست ؛ وقت و هزینه ها را صرف فیلتر کردن ها بکنند که مقطعی است ، در صورتی که با فرهنگسازی ، تبلیغات و طراحی شبکه های اجتماعی داخلی می توان خیلی از این دغدغه ها را حل کرد .

به نظر می آید با فرهنگسازی درست ، ایران ما نیز می تواند از فرصت های ایجاد شده توسط  شبکه های اجتماعی با ترویج فرهنگ غنی ملی و مذهبی مان  بهترین بهره را ببرد . در این راستا مدتی است با تلاش هایی که صورت گرفته ، شبکه قرآن و معارف سیما در راستای رسالت رسانه ای خود اقدام به ترویج فرهنگ قرآنی در شبکه های اجتماعی مجاز و سایت های داخلی نظیر « تبیان » کرده است و با این حرکت مثبت توانسته کاربران زیادی را به این سمت بکشاند و این حرکت مخاطبان این شبکه را هم در این مهم بر آن داشته تا بصورت خودجوش برنامه های این شبکه را با هدف شناسایی و  ترویج فرهنگ قرآنی در شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک بگذارند . و البته این موضوع نباید باعث شود این شبکه تخصصی دینی قرآنی صدا و سیمای جمهوری اسلامی از توانایی و ظرفیت خود در امر برنامه سازی که به مراتب تاثیر گذارتر است قافل شود .

این اقدام شبکه قرآن و معارف سیما گواه براین مدعا است که می توان از شبکه های اجتماعی به عنوان یک فرصت استفاده کرد و با ترویج فرهنگ دینی و زندگی اجتماعی درست دربرابر اهداف شوم دنیای غرب  ایستادگی کنیم . همانگونه که  شبکه قرآن با این حرکت نشان داد ، می توانیم از ابزار غرب علیه خودشان استفاده و در دنیای مجازی به همگان اعلام کنیم که دین اسلام کاملترین دین و کتاب آسمانی قرآن معجزه پیامبر خاتم و کلام خداوند است . شبکه قرآن می خواهد  این باور که کتاب قرآن فرازمینی است را از طریق همین شبکه های اجتماعی به کاربران دنیای مجاز به اثبات برساند و بگوید ، قرآن رساترین بیان و از منظر موسیقی و وزن لفظی، در لغات و جملاتش نشانه‌های وحیانی ربانی مشهود است . وزنش نه وزن شعر است نه نثر، بلکه هر دو و برتر از هر دو است، در حدّی که در توان غیر خدا نیست، وزن و لفظ آن به گونه‌ای تناسب و انسجام با معنا دارد که گوئی معناهایش در آن تجسم یافته است . و انتقال این پیام نیازمند تدبیر و هوشمندی است  ، چرا که نباید دشمنان اسلام را دست کم گرفت و نباید با کم کاری یا بی تدبیری کاری کنیم تا آنان که خود مبدع دنیای مجازی هستند به راحتی از حرکت خود ما علیه دین و اعتقاداتمان بهره بگیرند .

به نظر می آید اگر رسانه ملی به عنوان یکی از ابزارهای نظام اسلامی با تمام ظرفیت و امکاناتش بتواند اینگونه در شبکه های اجتماعی و دنیای مجازی تاثیر بگذارد و از این فرصت به عنوان مکمل در راستای رسالت رسانه ای خود بهره بگیرد ، می توانیم امیدوار باشیم جلوی شبیخون فرهنگی دشمن را بگیریم و این مهم با استفاده از فرصت ها ، تدبیر ، صرف هزینه و تلاش مضاعف  محقق می شود ، چرا که دشمن نیز با تدبیر و صرف هزینه های گزاف  اقدام به شبیخون فرهنگی کرده است .
طبقه بندی: نقد ، یادداشت ، تحلیل،
برچسب ها: عصرهنر، امیرافشارفتوحی، نگاهی به دنیای مجازی،

  • قیمت سکه
  • قالب پرشین بلاگ
  • ضایعات